DOLU FİNCAN

Yaşlı usta kapısının ısrarla vurulmasıyla sarsılarak derin düşüncelerinden sıyrıldı. Zengin giyimli bir adam davet beklemeden içeri daldı. Nefes bile almadan genizden gelen yüksek bir sesle kendini tanıttı :’ bilmelisin ki saygı değer usta , bugün huzuruna gelen bir öğrenci tanınmış ve saygı değer bir alimdir.’ Diye konuşmaya başladı. ‘ben kralın en güvendiği danışanlarından biriyim. Kral bana sonradan parmağını kımıldatmaz. Tavsiyelerim ve bilgeliğim elbette başka pek çok güç sahibi kişi tarafından da talep görüyor. Bulunduğum konuma gelmem kolay olmadı. En iyi ustalarla çalıştım, en katı öğretilere uydum ve sürekli kendimi geliştirmeye çabalıyorum. senin bilgin ve öğretilerin de pek çok kişi tarafından bendenize ısrarla tavsiye edildi, bunun için seni görmeye geldim.’

Adam peş peşe makineli tüfek gibi söylediği cimleler arasından kısa bir boşluk yakalayan usta bu davetsiz misafire birlikte bir fincan çay içmeyi teklif etti. Adam başarılarını sıralamaya ve misafiri için sessizce çay dolduran ustaya teorilerini anlatmaya devam ediyordu.

Fincan dolmuştu ama yaşlı usta çay fincandan taşıp masaya ve oradan da misafirin kucağına akmaya başlayana kadar dökmeye devam etti. Üzerine çay dökülen adam ayağa fırlayıp paltosunu silkerken,’yaşlı adam, fincanın dolduğunu görmüyor musun? Fincan daha fazlasını almadığı halde neden hala çay dolduruyorsun?’ diye bağırdı.

‘senin zihnin de evlat , bu fincan gibi’ dedi yaşlı adam. ‘yeni bilgiler almayacak kadar dolu. Git onu boşalt. Bana boş bir fincan gibi bir zihinle gelene kadar sana öğretecek bir şeyim yok.’

MESAJ: kalbinin sesini dinle

Hayatın bu büyük temposu içinde çoğu kez ihtiyaçlarımız veya kalbimizden geçen en derin arzular yerine bir görev duygusuyla hareket ederiz. Yeni bir girişimde bulunmadan önce kendimizi dinlememiz ve bir şeyleri yapmak için bizi motive eden nedenleri sorgulamamız çok önemlidir. Yeni bir şeye başlamadan ya da yeni sorumluluklar almadan önce dur, içine sor. Acaba yeniliğe gerçekten açık mısın? Eğer değilsen bekle, yavaşla ya da yeni bir şeylere başlamak için gereken boşluğu yaratmak adına bir şeylerden vazgeç.

Burcu Çimen 

Sevdiklerinizle paylaşın!

Yorum yapılmamış

BİR YORUM BIRAK