fbpx

Türk işaret dili eğitimi

6 saatlik Türk İşaret dili eğitimi sayesinde, temel seviyede İşaret dilini öğrenecek ve günlük hayatta iletişim kurabilecek bir beceriye sahip olacaksınız.

0 KAYITLI ÖĞRENCİ

  Eğitim başlama tarihi: 7 Ekim 2019

  Saat: 20:00-22:00 arası

  (Üç gün, peş peşe aynı saatte)

  İşaret dili nedir?

  Dilsel ve işitsel yetisini kullanamayan sağır ve dilsizler ise kendi aralarında iletişim kurmak için el hareketleri ile mimiklerini kullanırlar. Jestlerle ve mimiklerle yapılan bu işaretlerin tümüne işaret dili denir.

  İşaret Dilinin Genel Özellikleri

  • Sözel dillerde olduğu gibi işaret dilinde de belli bir gramer yapısı bulunmaktadır.
  • Soyut kavramlar için kullanılan işaretler ortaktır ve beden dili bu kavramların anlatılmasında oldukça işe yaramaktadır.
  • Her ülkenin farklı dili olduğu gibi farklı işaret dili vardır.
  • Aynı coğrafyada bulunan fakat farklı sözel dilleri konuşan toplumların işaret dilleri birbirinden etkilenmiş ve birçok ortak işaret dili ortaya çıkmıştır.

  Türk İşaret Dilinin Genel Özellikleri:

  Türkçe sözel dil ile Türkçe işaret dilinin gramer yapısı birbirinden farklılık göstermektedir.

  Türk işaret dilinde eylem bildiren ifadelerde son ek bulunmaz. Türkçedeki çalışıyorum, geliyorum, gidiyorum gibi eylem bildiren ifadeler Türk işaret dilinde ‘’Ben – çalışmak, ben – gitmek, ben – gelmek gibi iki farklı yapıya bölünerek kullanılıyor.

  Türk işaret dili eğitiminin içeriği:

  • Türk işaret dili alfabesi
  • Kelimeler
  • İşaret diliyle iletişim kurma teknikleri

  Eğitimimizin en büyük özelliği, uygulamalı bir eğitim olmasıdır. İşaret dilini öğrenmekle kalmayacak, uygulayarak, eğitmenimizden geri bildirimler alabileceksiniz. 

  top
  ©Tüm hakları saklıdır. 2019