What is Effective Communication Techniques Training?

One of the most important concepts of our age is communication. It is obvious that we all have some communication difficulties, including those who think it is the most social and communicate with the most people. Investigations done, whatever you do business, reveal that 80% of workplace losses are communication-related losses. As such, communication is one of the most important elements for system or system operation. So the success of your company depends in part on the communication skills of your staff. We see that there are a lot of communication-based losses especially in sectors where staff circulation is high. Sometimes, we see that there are nodes without solution, without talking about things that are not even a problem when they are spoken. Not only communication accidents, communication inadequacies, but also the confidence of the people, the organization is committed.

In terms of communication, speaking first is generally effective. My mind comes first to listen. I ask you if you want to ask about thousands of people in our trainings. Think about who you are most likely to feel closest to. I tell you the most basic characteristic of that person. Someone who listens to you without judgment, does not criticize you and listens to you for whatever it is. Did I know? I have never been mistaken in this question until I have asked thousands of people. There may be special circumstances, but we will not like someone who does not listen to us, judge us.

What Do We Provide in Effective Communication Techniques Training?

First we deposit the calculations together with the whole combination. We discover what kind of communication mistakes we make and even confess to ourselves. We are practiced with special tests and games, we spend the perfect day, we know the weather and ourselves, we discover our prejudices, we do not listen to what the budget, we discover ourselves. After discovering ourselves, we find what has changed in life when we are out of our lives. After we have discovered people’s communication types, what do we have to do differently to become a good communicator.

We have made this training, which is personally taken by almost everyone, with personal development techniques. Coaching, NLP, Hypnosis and Quantum Tools and our expert trainers are not trained to provide and educate everyone, regardless of intelligence type.

Who Should Attend Effective Communication Techniques Training?

 • Sales Personnel
 • Marketing Staff
 • Managers
 • Public relations
 • Educators
 • Office workers
 • Operators
 • Parents

Details of the training:

 • Our training will be held live between 15: 17 and 19 October (Monday, Wednesday and Friday) from 19: 30-21: 30 ( GMT +3)
 • You can easily access our training from all your connected devices.
 • When you register for training, you will receive information about how to enter the training.
 • Participants will be able to see one of them because the training is done by webinar (video conferencing) method.
 • You will be able to ask questions and get answers as you train your questions.

Sizin için harika şeyler yapmayı amaçlıyoruz. Siz de paylaşarak destek olur musunuz?

Ders Konuları

Konu bulunamadı !

Ders Yorumları

YOK

yıldız
 • 5 Yıldız0
 • 4 Yıldız0
 • 3 Yıldız0
 • 2 Yıldız0
 • 1 Yıldız0

Bu derse henüz yorum yapılmadı. İlk yorum yapan siz olabilirsiniz.

5 KAYITLI ÖĞRENCİ

  İlgili kurslar

  Kurs yorumları

  • Sertifikalı Koçluk Eğitimi

   Hayatımı değiştiren eğitim 5

   Merhaba; Yaklaşık 10 senedir yaşam koçu olmayı planlıyordum. Hatay’da yaşadığım için her istediğim zaman eğitime ulaşamıyordum. Daha online ve yüz yüze olmak üzere iki eğitim aldım. Ancak eğitimler benim yaşam koçu olmama imkan sağlamadı. Uygulamayı dışarıdan insanlara yapmam gerkeiyordu ve öğrendiklerim havada kalıyordu. Uygulama yapmak için bu eğitime girdim ancak çok daha fazlasını buldum. Tatildeyken bile akşamları canlı sınıfa girip eğitimlerime devam ettim. Süleyman hocaya çok teşekkür ederim. Bizimle teker teker ilgilendiği ve böyle bir eğitim ortamını yarattığı için. Resmen bir eğitim aldım ve hayatım değişti diyebilirim. Kendim için yaptığım en büyük yatırım bu eğitimdi. Çok ama çok teşekkür ederim. Kendinize bir iyilik yapın ve bu eğitimi alın! Koç olmak zorunda değilsiniz, yaptığınız işte inanılmaz başarılı olacaksınız.
   Fatmanur Kara

  Kişisel Gelişim Online:

  Verdiğimiz eğitimlerin kalitelerini artırmak ve her yere ulaştırmak için 2011 yılında kurulduk.

  Ülkemizde ve dünyada, Yüz yüze tadında online sınıf eğitimleri veren  ilk kurum olmamız elbette önemli!; Ancak biz bu sayede, onbinlerce kişin, minicik de olsa, farkındalık edinmelerine aracılık yaptığımızdan dolayı, Gurur duyuyoruz!

  KİŞİSEL GELİŞİM HER YERDE!

  Etkileşimli online eğitimler:

  Online eğitim denildiğinde, bir çoğunuzun aklına, dilediğiniz zaman girip izleyebileceğiniz video eğitimler gelebilir. Ancak bizim eğitimlerimiz, normal bir sınıf eğitimi gibi, belirlenmiş saatlerde ve tüm sınıfın, görüntülü ve sesli katılımı ile gerçekleşir. Bu sayede nerede olursanız olun, Yüz yüze ve canlı bir sınıfta eğitim alır, uygulamalar yapar ve hocaya sorular sorar, cevaplarını alırsınız.

  akayajans@hotmail.com @2018